A 300 éves jubileumi rendezvénysorozat keretén belül a német nemzetiségi tagozat is többféle programmal és rendezvénnyel örvendeztette meg az egykori és mai diákokat és a rendezvényre hozzánk látogató vendégeket. Így volt közös énektanulás a Veszprémi Németklub tagjaival, nem hiányzott a táncház sem, valamint a diákok családjainak régi tárgyait, családi emlékeit, német viseleteket bemutató kiállítás is több hétig volt megtekinthető.
Diákjainkat is megkérdeztük a 2010 őszén megrendezett kiállítással kapcsolatban. Mi a véleményük? A kérdésre adott válaszok közül mutatunk be néhányat.
„Nekem tetszenek ezek a tárgyak, mert így akár a saját családomban is megkereshetem ugyanezeket a dolgokat, és tudni fogom, hogy honnan származnak, esetleg a történetüket is.“
„Azért fontos a kiállítás, hogy a magyarországi németek is megőrizhessék a kultúrájukat, a szokásaikat, és ne váljanak teljesen magyarrá.”
„A nyelv és a szokások változhatnak, de a tárgyak mindig emlékeztetnek arra a kultúrára. Egy másik kultúrát megismerni jó dolog, ha csak a tárgyakon keresztül is.”
„Nagyon jó, hogy van egy ilyen kiállítás, ahol megnézhetjük a régi használati tárgyakat, viseleteket, mert vannak olyan eszközök, amelyeket eddig lehet, hogy nem ismertünk.”
„Kellenek az ilyen kiállítások, mivel sokan nem ismerik a sváb népet, és a tárgyaikat és lehet, hogy bennük is folyik sváb vér. Én is hoztam tárgyat, hogy bővüljön ez a kiállítás.”
„A tárgyi emlékek vizsgálata rádöbbent bennünket arra, hogy a jelen korunk mennyiben tér el, vagy nem tér el a felmenőinkétől. Meglepő lehet látni, hogy néhány eszköz, melyek a mi életünket is könnyebbé teszik, már régen is használatban voltak.”
„A svábok tárgyi kultúrájának megőrzése azért fontos, mert így a svábok leszármazottai kimutathatják büszkeségüket az őseik kultúrájáról…”
„… minden embernek tisztába kell lennie a gyökereivel, saját népének történelmével, ehhez nyújtanak segítséget a tárgyi emlékek is.” „A tárgyi kultúra bemutatja és közelebb hozza az egyes népcsoportok gondolkodásmódját a mai generációkhoz. A használati eszközök nemcsak egy népcsoport, közösség mindennapjait tükrözik, hanem gondolkodásmódját, értékrendjét is. [… ]A tárgyi emlékek vizsgálata rádöbbent bennünket arra, hogy a jelen korunk menyiben tér el, vagy nem tér el felmenőikétől.”
„…… a tárgyak fontosak, mert az emberek szeretnek kötődni régebbi dolgokhoz (így pl. tárgyakhoz, amelyeket még a felmenők készítettek). Ezek segítenek kifejezni bizonyos érzelmeket, kötődést.”
"A kiállításnak köszönhetően jobban el tudjuk képzelni azokat a tárgyakat, amelyekről tanultunk és a nem német nemzetiségi tagozaton lévők is jobban megismerhetik a sváb kultúrát."
„Szerintem egy ilyen kiállításon a különböző települések népviselete a legszemléltetőbb, hogy akkoriban már egy szomszédos településen is más volt a viselet, ellentétben a globális öltözködési szokásokkal.”
„Belecsöppenhetünk a kiállítást látogatva egy olyan korba, amely elragadhat bennünket és utána vágyakozva dolgozunk a kultúra még mélyebb elsajátításán.”
„Szerintem az iskola méltán lehet büszke a múltjára, a 300 évre, amelynek része a nemzetiségi tagozat.”
„Ezen ereklyék, kincsek bemutatása fontos, hiszen nem igazán jellemző ezen kultúrák iránti érdeklődés a fiatalok körében, passzívak, elszigeteltek, ezen témák irányában.”
„Ezek a tárgyak egyediek. Ezáltal képesek a mai embereket elvarázsolni, szíven üti őket, hogy régen az emberek milyen tehetséges munkákat alkottak. Felnézhetünk rájuk… Nagyon érdekes szerintem, mekkora különbség van az akkori és a mostani világ között.”
Képek a kiállításról |
Képek az énektanulásról |
Videó az énektanulásról |
Képek a táncházról |
Videó a táncházról |
TÁMOP-3.2.13-12/1-2012-0130 Történelmi, irodalmi, néprajzi értékeink nyomában pályázat keretein belül a Laczkó Dezső Múzeummal karöltve egy tanév során a fenti témákban tartottunk foglakozásokat, tanultuk meg régi mesterségeket, mint pl. a kékfestés, szövés, kosárfonás.
Képek a múzeumi projektről |
A német nemzetiségi tagozat 10 éves jubileumára kiírt pályázatok egyike egy novella volt, amelyet Fazekas Barna írt a toleranciáról, a másságról. Ezt vitték színpadra a tagozat akkori diákjai Wenczel Zsuzsa tanárnő rendezésében.
Képek a színdarabról |
Helikon - a nagy kulturális megmérettetés – izgalom, élmény, díjak,…
Képek a Helikonokról |
Minden évben több tanulónk is részt vesz a Gizella Napok német nemzetiségi rendezvényén – van aki énekel, van a ki táncol, szaval, … és van aki moderál…
Képek a Gizella napokról | |
Mini Sváb-Party
Az együttes tagjai Bauernhuber József (harmonika), Bauernhuber Andor (klarinét), Schindler Péter (klarinét) és Bauernhuber Ákos (tuba).
A csoport kb. 11 éve jött létre, az általános iskolák városlődi Ki mit tud?-ján állt össze először, és azóta folyamatosan aktív. A tagok valamennyien a Lovassyban érettségiztek, Bauernhuber József 1976-ban az angol tagozaton, Andor 2005-ben, Péter 2006-ban, Ákos pedig 2007-ben, mindhárman a nemzetiségi tagozaton. A csapat tagjai dolgoznak, tanulnak; de emellett mindannyian aktívan gyakorolják és élvezik a hangszeres- és kórusmuzsika különböző műfajait.
Fennállásuk során kísérték a herendi Német Nemzetiségi Dalkör sváb lakodalmas műsorát, és a kórussal többször is jártak külföldön. Felléptek a keszthelyi Helikonon, a magyarországi németek Landesgala-ján, és szereplői a környék német nemzetiségi rendezvényeinek, valamint a Landesrat (der Ungarndeutschen Chöre Kapellen und Tanzgruppen) Treffen der Familienmusiker rendezvényének is. A zenekarral az utóbbi években a Bauernhuber családi zenekar néven találkozhatott a közönség, de az együttesnek hosszabb szünet után ismét tagja Schindler Péter is, reméljük, hogy ez hosszú ideig így is marad.